Higiena psychiczna lekarstwem na panikę
Higiena psychiczna i wirusy
Nie jestem specem od zdrowia, jednak uważam, że mam co nieco do powiedzenia w kwestii emocji. Czuję się też w obowiązku, aby zabrać głos w sprawie tego, co dzieje się na świecie. Przyglądam się temu i jest dla mnie jasne, że w tej chwili panują dwa wirusy – koronawirus oraz panika.
W obu przypadkach warto dbać o elementarne zasady higieny. Odnośnie koronawirusa i higieny warto porad oraz informacji szukać u wiarygodnych źródeł (np. WHO).
Tak samo higiena psychiczna, która w tej trudnej sytuacji jest ekstremalnie ważna, bo jest jedynym remedium na rozpowszechniającą się panikę.
Strach jest bardzo pierwotną i silną emocją. Z jednej strony jest w nas bardzo zakorzenione, że jeśli jedni przedstawiciele naszego gatunku zaczynają (nie)robić coś ze strachu, to mamy naturalny odruch, by (nie)robić to samo. Ma to głęboki sens ewolucyjny i pozwoliło nam przetrwać jako gatunkowi.
Z drugiej, jako ludzie posiadamy całkiem dobrze rozwinięte też nowsze struktury mózgu, które odpowiadają na racjonalne myślenie. To jest nasza ewolucyjna przewaga nad wieloma innymi gatunkami.
Lekarstwo na panikę
Nie jest łatwo zachować spokój i trzeźwy ogląd sytuacji. Jednak właśnie spokój i higiena psychiczna są czymś, co może tu bardzo pomóc.
Jak dbać o higienę psychiczną w dobie pandemii?
· Czerpać informacje ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł.
· Ograniczyć informacje z (social)mediów, które z założenia karmią się silnymi emocjami więc w ich interesie jest je podsycać, bo to podbija oglądalność, słuchalność, klikalność.
· W kontaktach z innymi (zwłaszcza spanikowanymi) zadawać pytania: "Skąd to wiesz?", "Skąd masz tę informację?", "Na jakiej podstawie wyciągasz te wnioski?". I racjonalnie oceniać wiarygodność odpowiedzi.
· Być uważnym_ą, pytać, sprawdzać, czytać ze zrozumieniem.
· Dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – ruch, sen, dobre relacje.
Strach jest bardzo silną emocją, którą ewolucja zaprojektowała tak, że ma nam ratować życie. Pamiętajmy też jednak, że najgłupsze i najgorsze rzeczy w historii ludzkość robiła właśnie ze strachu.