Zeszyt ćwiczeń "Miłość i szacunek się robi"
Czym w ogóle jest ten zeszyt?
Znasz już, mam nadzieję dobrze, Obrazkoterapię, dzięki której od lat w prosty sposób przekazuję trudną wiedzę z psychologii i psychoterapii. Nieskomplikowana, rysunkowa forma plus krótki i trafiający w sedno tekst. Te dwa elementy złożone razem doskonale trafiają do umysłów i serc wielu fanów Obrazkoterapii. Pomyślałam jednak, że chciałabym zrobić coś więcej. Coś, co zaangażuje odbiorcę, jeszcze bardziej pobudzi do refleksji, a potem także i zmiany. Dlatego stworzyłam zeszyt ćwiczeń “Miłość i szacunek się robi”.
Zeszyt ma właśnie taką prostą, komiksową formę. Ma ułatwić Ci przyswojenie wiedzy z zakresu asertywności, radzenia sobie z emocjami, pokonywania lęków i skutecznego dbania o swoje potrzeby. Zeszyt zawiera (oprócz komiksów) przede wszystkim 25 praktycznych ćwiczeń. Ich celem jest rozbudzenie Twojej ciekawości, zaangażowanie uwagi, co ułatwi naukę i proces zmiany. W efekcie otrzymasz możliwość poprawy jakości swojego życia.
Po co Ci ten zeszyt?
Jeśli zapytam, co utrudnia Ci zadbanie o siebie i/lub życie w zgodzie ze sobą, prawie na pewno podasz którąś (lub kilka) z poniższych odpowiedzi:
· zawsze jest ktoś inny, kogo zdanie/emocje/potrzeby są ważniejsze niż moje
· boję się być nazwaną_y egoist_ką, księżniczką, narcyzem
· nikt mnie nigdy nie nauczył troszczyć się o siebie i nie mam pojęcia, jak to się robi oraz od czego zacząć
· kiedy próbuję robić po swojemu, kończę z poczuciem winy i/lub wyrzutami sumienia względem najbliższych
· chcę dbać o siebie, ale wstydzę się mówić o tym, co dla mnie ważne
· boję się braku akceptacji lub nawet odrzucenia, kiedy zacznę być sobą
· uważam, że na to nie zasługuję
· a jeśli uważam, że zasługuję, bo należy mi się to jak psu micha, to mam poczucie, że ciągle ktoś/coś przeszkadza mi w tym, by się o siebie porządnie zatroszczyć
Brzmi znajomo? A może jeszcze o jakimś wyjaśnieniu zapomniałam?
Takich i wielu, wielu podobnych odpowiedzi słucham w gabinecie psychoterapii od moich klientów od prawie 10 lat. Każdy ma jakieś ważne powody, które stają mu na drodze do skutecznego zadbania o siebie i życia w zgodzie ze sobą. Rozpoznanie tych powodów, rozpracowanie destrukcyjnych schematów działania, a potem nauka lepszego radzenia sobie z rzeczywistością, to w zasadzie esencja procesu psychoterapii. Właśnie po to przygotowałam ten zeszyt! Zebrałam w nim ostatnie 15 lat mojej wiedzy i doświadczenia – tak zawodowego, jak i życiowego. “Miłość i szacunek się robi” powstał, bo chciałabym, żeby:
· otworzył Ci oczy, jeśli jesteś gotowa_y spojrzeć na siebie bez iluzji
· wskazał kierunek zmian i zainspirował do rozwoju
· ułatwił Ci drogę do życia w zgodzie ze sobą, która mnie zajęła tyle czasu.
Dlaczego akurat “Miłość i szacunek się robi”?
A jeśli powiem Ci, że dla tych wszystkich trudności, wymienionych w poprzednim akapicie, można wskazać jeden wspólny mianownik? Jest nim nieumiejętność szanowania i kochania siebie. To ta najbardziej pierwotna przyczyna. Nie umiemy dbać o swoje granice. Traktujemy niepoważnie swoje potrzeby. Nie potrafimy podchodzić do siebie z wyrozumiałością i empatią. Wstydzimy się mówić o emocjach. Często mamy o sobie złe zdanie. Uważamy, że ciągle nie jesteśmy tacy, jakimi powinniśmy być. Nie lubimy siebie, nie akceptujemy, a co dopiero mówić o miłości.
Zmiana tego jest jednak możliwa!
Chociaż wymaga czasu, zaangażowania i inspiracji i dlatego właśnie miłość i szacunek się robi, ćwiczy, tworzy codziennie od nowa. To nie jest coś, co dane jest raz na zawsze, bez możliwości zmiany. Ta zmiana trwa. To nie jest proces, który dzieje się w przeciągu kilku miesięcy. Jeśli mówimy o nieumiejętności zadbania o siebie, która trenowana była latami, to przepracowanie schematów, przekonań i nawyków też zabiera czas. Dlatego ten zeszyt nie jest zamiast psychoterapii! Ani zamiast jakiekolwiek innego procesu rozwojowego – może go za to doskonale wesprzeć!
Dla kogo jest ten zeszyt?
Zeszyt jest dla Ciebie jeżeli:
· jesteś ciekawa_y i chcesz dowiedzieć się więcej o sobie, sposobach w jakie budujesz relacje, czy schematach, które powielasz
· zagubił_ś się, masz różne trudności w relacjach z ludźmi, cierpisz na depresję, lęki lub inne zaburzenia emocjonalne i potrzebujesz wspierającej lektury, która wskaże kierunek radzenia sobie z problemami
· jesteś po/w trakcie psychoterapii, coachingu lub jakimkolwiek innym procesie, nastawionym na rozwój/zmianę i szukasz dodatkowych inspiracji
· znasz dobrze Obrazkoterapię, jesteś fanką_em i chcesz zobaczyć, na co naprawdę stać Kreseczkę, jeśli chodzi o inspirowanie do refleksji i zmiany
· jesteś profesjonalistą, szukającym ciekawych i nieszablonowych materiałów, które wesprą Twoją pracę zawodową
Dlaczego nie napisałam książki?
Zeszyt został wydany w modelu self-publishing. Sposobowi, w jaki powstawał i skąd decyzja o tym, że w ten sposób, a nie z wydawcą, chcę poświęcić osobny artykuł. Teraz natomiast powiem Ci, dlaczego jest to zeszyt ćwiczeń, a nie książka.
Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek samorozwojowych, terapeutycznych i im podobnych. W zasadzie wszystkie mają jeden wspólny mianownik – składają się ze ścian tekstu, który trzeba zupełnie biernie przyswoić. Nawet jeśli poprzetykane są rysunkami, to i tak cały czas pozostajesz ich biernym odbiorcą. A przecież najszybciej przyswajasz wiedzę, gdy Twój mózg jest zaktywizowany! Czyli wtedy, gdy pobudzona jest Twoja ciekawość, uwaga skupiona i zaangażowanych jest kilka różnych zmysłów. Każda zmiana zaś jest łatwiejsza do wprowadzenia w życie i wykonania, gdy jest Twoim pomysłem. Kiedy wynika z Twoich przemyśleń. Nie zaś narzuconych powinności, oczekiwań czy doradzonych rozwiązań.
Dlatego właśnie w tym zeszycie będziesz pisać, rysować, kolorować i wycinać. A niejako przy okazji dowiesz się, jak to z Tobą jest. Co czujesz do siebie, co o sobie myślisz, jak się masz w relacjach oraz jakie przeszłe doświadczenia ukształtowały Twoje obecne spojrzenie na świat. To pierwsza część zeszytu i dopiero z tą wiedzą, w drugiej części zeszytu, pokażę Ci, na co zwracać uwagę, by dbać o siebie bardziej skutecznie.
Czy wiesz, że kupując zeszyt, pomożesz nie tylko sobie, ale i innym?
Stanie się tak na dwa sposoby. Po pierwsze, kiedy nauczysz się bardziej kochać i szanować siebie, DUŻO łatwiej przychodzić Ci będzie dawanie tego innym. Dzieje się tak, ponieważ masz więcej wyrozumiałości i empatii dla zwykłej ludzkiej omylności czy nieuważności. Twojej własnej – bo wiesz, że nie jesteś istotą doskonałą, a mimo to zasługującą na dobro, miłość i szacunek. Z taką perspektywą łatwiej uznać, że inni również na to zasługują, a Ty możesz im to dać – w miarę swoich możliwości.
Po drugie, kupując jeden egzemplarz zeszytu ćwiczeń, przekazujesz tym samym 2 złote darowizny na konto Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę. Fundacja ta (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) od 1991 roku dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. Teraz masz szansę wesprzeć tę bardzo ważną misję!
Gdzie kupisz zeszyt?
Zeszyt można nabyć tylko i wyłącznie na stronie agnieszkazapart.pl, w zakładce sklep.
Patronat medialny nad zeszytem zgodziła się objąć Zdrowa Głowa, a ja serdecznie zapraszam do zakupu!
A tu kilka fragmentów ze środka zeszytu: